| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year Warranty |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Our range if uv exposure units can be used to make hot foil polymer plates, pad printing cliches, uv processed sign making materials and PCBs. The Xeros range of single and double sided (DS) vacuum bed UV units feature an attractive low profile aluminium case, and are fitted with an advanced electronic timer controller. The timer is controlled from a touch membrane panel that includes a digital display which reads from 0 - 999 seconds.
The lid is raised and lowered with the assistance of internally fitted gas struts, and a safety cut out device is incorporated to prevent the tubes from operating when the lid is raised. Mains power is introduced via a fused I.E.C panel mounted socket, which incorporates a separate double pole ON/OFF rocker switch.
| Product Code | 008020 |
| Product Name | MK800-220 Vacuum exposure unit |
| HS code | 9010502200 |
| Power | 220V/450W |
| Light source | UV light |
| Light Power x Amount | 450W*10pcs |
| Max Frame dimension | 850*550mm |
| Net weight | 81KG |
| Gross weight | 83KG |
| Packing size | 115*94*48cm |
| Packing volume | 0.52m³ |
| Packing material | Export plywood box |
Operation of the unit is simple. Set the time in seconds, close the lid and press the start button. An integral vacuum pump then begins and first removes the air from the chamber to ensure perfect contact between artwork and material to be exposed. After vacuum has been achieved, the exposure cycle begins. During exposure, the timer counts down and once the cycle is complete, the display returns to the original setting, an exposure complete light illuminates, and a buzzer sounds for 3 seconds. (Note that the lid can only be released once a valve releases the vacuum.) The exposure complete light will remain on until the lid is lifted, which acts as a safeguard against the possibility of double exposure