|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PP Non-Woven Fabrics |
| Application: | Industry, Food and Beverage, Medicine |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
3M type high flow filter cartridge
| Product name: | 3M type high flow filter cartridge |
| Support/Diversion Layer: | PP |
| Shell/Center Rod/End Cap: | PP |
| Sealing material: | MVQ, EPDM, FPM,PTFE-coated FPM |
| Length: | 20",40",60" |
| Outer diameter: | φ165 mm |
| Maximum operating temperature: | 80°C |
| Maximum working pressure difference: | 3 bar@ 21°C |

![]() |
Carefully selected raw materials Made of polypropylene as raw material, quality guaranteed and not easy to decay. |
| Layered filtering Product structure:multi--layer gradient filtration,scientific discounting process, seamless welding, large dirth holding capacity, and high filtration efficiency. |
![]() |
![]() |
Customized on demand Various types of non-standard filter elements can be customized according to different needs of customers. |


![]() |
ENTERPRISE SHOW Filteration products ----------------------- Hebei Ince Environmental Technology Co.,Ltd. is a manufacturer and trading company of professional water treatment products. The main products include filter bags, filter elements, filters, dust bags, etc. Our company has a professional service team that uses high-quality products and meticulous that uses high-quality products and meticulous services to make customers feel more at ease. |
![]() |
![]() |
![]() |