High Precision Machine with Micro-Adjust Six-Color-Six Station Wheel Overprinting Screen Printing Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rotary Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MK-F662D
- Structure
- Rotary Printing Press
- Color & Page
- Multi-Colour Printing Press
- Application
- Screen Printing
- Print Interface
- Manual
- System Supported
- Manual
- Product Code
- 006255
- Product Name
- 6/6 Manual T-Shirts Screen Printing Machine
- Other Name
- Rotary Carousel Printer
- Model
- Mk-F662D
- Product Color
- Blue
- Printing Area
- 22in(55cm)*18in(45cm)
- Machine Using Material
- Steel Plate
- Machine Surface Treatment
- Electrostatic Spraying
- Attachment Material
- Stainless Steel or Zinc Plating, Nickel Plating
- Packing Quantity
- 1
- Gross Weight
- 212kg
- Packing Size
- 114.5*114.5*127.5cm
- Packing Volume
- 1.6715m3
- Using
- T-Shirts Silk Screen Printing
- Color and Station
- 6 Color 6 Station
- Transport Package
- Export Carton
- Specification
- 22in(55cm)*18in(45cm)
- Trademark
- MACROKUN
- Origin
- China
- HS Code
- 8443192290
- Production Capacity
- 10000/Year
Product Description
| Product Code | 006255 |
| Product Name | MK-F662D enhanced precise micro adjust six color six station double wheel overprinting screen printing machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22in(55cm)*18in(45cm) |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Machine size | 85*85*37in |
| Net weight | 353lb |
| Gross weight | 467lb |
| Packing size | 38*38*50in |
| Packing volume | 1.2 m³ |
| Packing material | Export fumigation-free wooden case |
The chuck of the screen frame can rotate at 360 degree;Users can operate at any station or any pallet position;
Each screen frame fixing device is configured with eight micro adjust knobs. By using the knobs ,user can micro adjust the screen frame from front to back , from left to right. It can make the overprinting more simple and more accurate.
Each screen frame's fixing device is equipped with precise positioning wheel,when the positioning iron on the arm placed in positioning wheel closely, it can ensure the printing precision.
Each screen frame's fixing device is equipped with big lock wheel, screen frame arm can easily fall into the metal positioning wheel when touch the two big lock wheels ,and it also can prevent the direct collision between the positioning iron and the metal positioning wheel.
Each screen frame's fixing device is equipped with adjustable height chuck positioning knobs and adjustable height knobs when lift up the screen frame;
According to the weight of the screen frame, spring tension can be adjusted by the basket screws to achieve balance;
The screen frame chuck can be adjusted up to 5cm(2in) according to the height of the substrate.
T-shirt type pallet of the machine is 55 cm (22 in) long, 45 cm(18in) wide, the thickness is 1.8 cm (0.7 in); Using furniture surface melamine high density board, the surface with small pits, and it is more suitable for printing T-shirt when scraping the pallet glue.
The machine adopts advanced electrostatic spraying process, various parts using stainless steel, aluminum alloy, nickel and zinc plating technology. They are corrosion resistance, no fading, easy to clean, maintain color and finish for a long time, and it can use for a long time with no rust.All machines are configured with a full set of tools to install the machine; There is no need to prepare for other tools to complete the installation; Equipped with installation diagram and the packing list, parts installation location is very clear; All machines are configured with installation CD and operation video, it is more convenient for the user to install and use the machine .There are still spare parts in the box for users to change.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Screen Printing Machine Series
- 6 color 6 Station Screen Printing Machine
- High Precision Machine with Micro-Adjust Six-Color-Six Station Wheel Overprinting Screen Printing Machine
Related Categories
Hot Searches
- Printing Machine Factories
- Plastic Printing Machine Factories
- Digital Printing Machine Factories
- Automatic Printing Machine Factories
- Silk Screen Printing Machine For Sale
- Screen Printing Machine For Silk
- Precision Screen Printing Machine
- Automatic Silk Screen Printing Machine
- Paper Silk Screen Printing Machine
- Screen Printing Machine Bulkbuy
More