|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PP |
| Application: | Industry, Food and Beverage, Medicine, Metallurgy |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
>>> 3M TYPE HIGH FLOW FILTER CARTRIDGE
| Product name: | 3M type high flow filter cartridge |
| Support/Diversion Layer: | PP |
| Shell/Center Rod/End Cap: | PP |
| Sealing material: | MVQ, EPDM, FPM,PTFE-coated FPM |
| Length: | 20",40",60" |
| Outer diameter: | φ165 mm |
| Maximum operating temperature: | 80°C |
| Maximum working pressure difference: | 3 bar@ 21°C |

