|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PP |
| Application: | Industry, Food and Beverage, Medicine |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product name: | 3M type high flow filter cartridge |
| Support/Diversion Layer: | PP |
| Shell/Center Rod/End Cap: | PP |
| Sealing material: | MVQ, EPDM, FPM,PTFE-coated FPM |
| Length: | 20",40",60" |
| Outer diameter: | φ165 mm |
| Maximum operating temperature: | 80°C |
| Maximum working pressure difference: | 3 bar@ 21°C |


