| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rotary Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Code | 070004 |
| Product Name | MK-F442E floor type 4 color 4 station double wheel screen printing machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22*18in |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Important components | Aluminum profile |
| Net weight | 235lb |
| Gross weight | 295lb |
| Packing size | 43.3*21.6*22.2in |
| Packing volume | 0.34m³ |
| Packing material | Wooden box with tray |
The frame chuck part and the platen part can be rotated 360 degrees freely;the operator can operate in any position or any platen station.
Each screen frame's fixing device is equipped wth precise positioning wheel,when the positioning iron on the arm placed in positioning wheel closely,
Each frame fixing device is equipped with a clamp height positioning adjustable knob for adjusting the height of the chuck after it is lowered.
The platen can be moved back and forth through the bottom connector.
Screen frame chuck can be adjusted up to 5 cm (2 in)according to the height of substrates.