| Customization: | Available |
|---|---|
| Product Name: | Bag Filter Housing |
| Materials: | Stainless Steel 304 |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

Application: Chemical industry, pharmacy, automobile industry, light industry, food industry, electroplating industry, etc.
| Product name: | Bag filter housing |
| Materials: | stainless steel 304 |
| Bag Size: | 180*810mm |
| Bag number: | 1 bag |
| Filter area: | 0.5 m2 |
| Diameter: | φ219mm |
| Height: | 1200mm |
| Design Pressure: | 150PSI |
| Vent Connection: | ¼'' BSPT |
| Seal Material: | EPDM O-ring |
| Inlet and outlet: | 2'' BSPT |
The normal package is wooden box(Size: L*W*H). If export to european countries,the wooden box will be fumigated.If container is too tigher,we will use pe film for packing or pack it according to customers special request.