PTFE Hydrophilic Pleated Filter Cartridge for Beverages, Alcohol, Mineral Water, Purified Water
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PTFE |
| Application: | Industry, Food and Beverage, Medicine |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- Macrokun
- Filtration Grade
- ULPA Filter
- Transport Package
- Packed with Carton
- Specification
- can be customized
- Trademark
- Macrokun
- Origin
- China
Product Description
PTFE hydrophilic pleated filter element is made of hydrophilic polytetrafluoroethylene (PTFE) filter membrane. In addition to its excellent chemical compatibility and corrosion resistance, due to the characteristics of the hydrophilic filter material, it does not require pre-wetting treatment,It can filter aqueous solutions, greatly saving operation time.
![]() |
![]() |
![]() |
| Product name: | PTFE hydrophilic filter element |
| Media: | Hydrophilic PTFE membrane |
| Support/Diversion Layer: | PP |
| Shell/Center Rod/End Cap: | PP |
| Sealing material: | Silicone rubber, Ethylene-propylene rubber, Nitrile rubber, Fluorine rubber, PTFE rubber, PTFE-coated fluorine rubber |
| Length: | 10",20",30",40" |
| Outer diameter: | φ69 mm |
| Maximum operating temperature: | 80°C |
| Maximum working pressure difference: | 4 bar@ 21°C; 2.4 bar@80°C |

![]() |
Hot melt spinning process External transmission and internal density, good pollution interception effect and long service life. |
| Ultrasonic welding All intefaces use ultrasonic welding. Customized composite membrane materials are specially added. The interception effeciency can reach 98%. |
![]() |
![]() |
Ultrasonic welding All intefaces use ultrasonic welding. Customized composite membrane materials are specially added. The interception effeciency can reach 98%. |
1. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various liquid materials, and can be used to filter a variety of highly corrosive liquids.
2. PTFE membrane material has absolute pore size accuracy, which can provide high filtration efficiency and ensure the removal of impurity particles.
3. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various chemicals. It can be used to filter corrosive liquids such as various etching liquids and stripping liquids.
4. The filter element is 100% inspected for integrity.


![]() |
1. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various liquid materials, and can be used to filter a variety of highly corrosive liquids. 2. PTFE membrane material has absolute pore size accuracy, which can provide high filtration efficiency and ensure the removal of impurity particles. 3. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various chemicals. It can be used to filter corrosive liquids such as various etching liquids and stripping liquids. 4. The filter element is 100% inspected for integrity. |
![]() |
![]() |
![]() |
1.Samples orders usually within 3 days shipped by Courier(DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and
soon).
2.Small quantity orders usually within 3-7 days shipped by air or by sea.
3.Large quantity order susually within 7-15 days shipped by sea.
The main export port: SHENZHEN.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Filter Cartridge Series
- PTFE Hydrophilic Filter Cartridge
- PTFE Hydrophilic Pleated Filter Cartridge for Beverages, Alcohol, Mineral Water, Purified Water
Related Categories
Hot Searches
More