| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PTFE |
| Application: | Industry, Food and Beverage, Medicine |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
PTFE Hydrophobic Pleated Filter Cartridge
![]() |
![]() |
![]() |
| Product name: | PTFE Hydrophobic Pleated Filter Cartridge |
| Media: | Hydrophobic PTFE membrane |
| Support/Diversion Layer: | PP |
| Shell/Center Rod/End Cap: | PP |
| Sealing material: | Silicone rubber, Ethylene-propylene rubber, Nitrile rubber, Fluorine rubber, PTFE rubber, PTFE-coated fluorine rubber |
| Length: | 10",20",30",40" |
| Outer diameter: | φ69 mm |
| Maximum operating temperature: | 80°C |
| Maximum working pressure difference: | 4 bar@ 21°C; 2.4 bar@80°C |
![]() |
Hot melt spinning process External transmission and internal density, good pollution interception effect and long service life. |
| Ultrasonic welding All intefaces use ultrasonic welding. Customized composite membrane materials are specially added. The interception effeciency can reach 98%. |
![]() |
![]() |
Ultrasonic welding All intefaces use ultrasonic welding. Customized composite membrane materials are specially added. The interception effeciency can reach 98%. |


![]() |
1. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various liquid materials, and can be used to filter a variety of highly corrosive liquids. 2. PTFE membrane material has absolute pore size accuracy, which can provide high filtration efficiency and ensure the removal of impurity particles. 3. PTFE membrane material has excellent chemical compatibility and good tolerance to various chemicals. It can be used to filter corrosive liquids such as various etching liquids and stripping liquids. 4. The filter element is 100% inspected for integrity. |
![]() |
![]() |
![]() |
1.Samples orders usually within 3 days shipped by Courier(DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and