| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Vertical Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Code | 006254 |
| Product Name | MK-F442DHigh Precision Micro-adjust Four Color Four Station Double Wheel Overprinting Screen Printing Machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 20*24in |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Net weight | 302lb |
| Gross weight | 417lb |
| Packing size | 38*38*50in |
| Packing volume | 1.6m³ |
| Packing material | Export fumigation-free wooden case |
Each screen frame fixing device is configured with eight micro adjust knobs. By using the


The screen frame chuck can be adjusted up to 5cm(2in) according to the height of the substrate.

Samples orders usually with 3 days shipped by Courier (DHL,TNT,FEDEX,UPS,EMS and soon)