| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rotary Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Code | 070004 |
| Product Name | MK-F442E floor type 4 color 4 station double wheel screen printing machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22in(55cm)*18in(45cm) |
| Machine using material | steel plate |
| Machine Welding Technology | Welding mainly |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Important components | Aluminum profile |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Packing quantity | 1 |
| Net weight | 107kg |
| Gross weight | 134kg |
| Packing size | 110*55*56.5cm |
| Packing volume | 0.34 m³ |
| Packing material | Export wooden box |
The frame chuck part and the platen part can be rotated 360 degreesfreely; the operator can operate in any position or any platen station.
Each frame fixing device is equipped with two knobs that can adjust the front,back, left and right of the screen to make the color registration easier,faster and more accurate.
Each frame fixing device is equipped with a precise positioning card wheel,and the positioning card iron on the frame arm is placed close to the positioning card wheel. Ensure that the printing is accurate without deviation.
Each frame fixing device is equipped with a clamp height positioning adjustable knob for adjusting the height of the chuck after it is lowered.
The silk screen frame clamp can adjust the spring tension by screws according to the weight of the frame to achieve the most suitable balance pull-out tension.
The platen can be moved back and forth through the bottom connector.
The hex support rods with adjustable reinforcement are installed on the lower part of each platen. The user can rotate the hex support rods to strengthen the stability of the platen and adjust the parallelism to ensure the platen is more stable and the printing is more accurate.
The frame clamp width is 26 (10in) cm; suitable for various frames within the frame outer diameter of 60 (23in) cm and the frame thickness of 5 (2in) cm.
The T-shirt type platen of this machine is 55 cm (22 in) long, 45 cm (18 in) wide and 1.8 cm (0.7 in) thick. |t is made of melamine high-density furniture board with a fine surface.
This machine is equipped with support wheel and moving roller. By adjusting the screw of the support wheel, the level of the whole machine can be adjusted and the whole machine can be adjusted in height within 7CM; when the screw of the support wheel is adjusted to the top When the whole machine is supported by he moving roller, the whole machine can be easily moved.