| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Automatic Screen Printing Machine |
| Transport Package: | Export Carton |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
![]() |
It can easily cure ink for silkscreen printing, can be used to flash dry your prints, and process the final curing of your garments. |
| Product Code | 008605 |
| Product Name | MK606 Automatic IR Flash Dryer with sensor |
| HS code | 845121000 |
| Product Color | Black |
| Heating Area | 450*450mm |
| Heating tube material | Stainless Steel Heating Tubes |
| Voltage | 110v\220v |
| Heating area | 500x600mm |
| Plug | American standard,National standard,European standard |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Net weight | 28KG |
| Gross weight | 30KG |
| Packing size | 94*57*29cm |
| Packing volume | 0.145 m³ |
| Packing material | Export carton |
| This machine have no plug. you need to wiring with yourself Flash dryer gives you a full larger curing capacity as well as a possible quicker flash time between colors. |
| IR Automatic flash dryer with sensor Can work 3-4 hours continuously without stop. This flash dryer for screen printing sturdy base with wheels to move wherever you need.. |
| Consistent heat radiation over the entire element surface ensures every print is properly flashed or cured. Stainless steel screen covering element 360-degree swivel head. |
| Samples orders usually within 3 days shipped by Courier (DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and soon) Small quantity orders usually within 3-7 days shipped by air or by sea. Large quantity orders usually within 7-15 days shipped by sea. |