IR Automatic T-Shirt Screen Printing Ink Drying Machine Flash Dryer with Sensor
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Heating Area: | 500X600mm |
| Voltage: | 110V\220V |
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MK606
- Packing Size
- 94*57*29cm
- Transport Package
- Wood&Carton
- Trademark
- MACROKUN
- Origin
- China
- HS Code
- 845121000
- Production Capacity
- 50000
Product Description
![]() |
It can easily cure ink for silkscreen printing, can be used to flash dry your prints, and process the final curing of your garments. |
| Product Code | 008605 |
| Product Name | MK606 Automatic IR Flash Dryer with sensor |
| HS code | 845121000 |
| Product Color | Black |
| Heating tube material | Stainless Steel Heating Tubes |
| Voltage | 110v\220v |
| Heating area | 500x600mm |
| Plug | American standard,National standard,European standard |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Net weight | 28KG |
| Gross weight | 30KG |
| Packing size | 94*57*29cm |
| Packing volume | 0.145 m³ |
| Packing material | Export carton |
This machine have no plug. you need to wiring with yourself flash dryer gives you a full larger curing capacity as well as a possible quicker flash time between colors.
IR Automatic flash dryer with sensor Can work 3-4 hours continuously without stop.
This flash dryer for screen printing sturdy base with wheels to move wherever you need.
Consistent heat radiation over the entire element surface ensures every print is properly flashed or cured.
Stainless steel screen covering element 360-degree swivel head.
Samples orders usually within 3 days shipped by Courier (DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and so on)
Small quantity orders usually within 3-7 days shipped by air or by sea.
Large quantity orders usually within 7-15 days shipped by sea.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Screen Printing Machine Series
- Screen Printing Flash Dryer
- IR Automatic T-Shirt Screen Printing Ink Drying Machine Flash Dryer with Sensor
Hot Searches
- China Printing Factories
- Printing Machinery Factories
- Screen Printing Factories
- Silk Screen Printing Factories
- Rotary Screen Printing Machine
- Screen Printing Drying Machine
- Drying Machine For Screen Printing
- Dryer For Screen Printing
- Screen Printing Dryer Machine
- Top 10 Printing
- Printing Trends
- Flash Dryer Bulkbuy
More