Desktop Simple T-Shirt Silk Printer for 3 Size Clothes
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Vertical Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MK-T11FG
- Structure
- Screen Printing
- Color & Page
- Single-Colour Printing Press
- Application
- Screen Printing
- Product Color
- Blue
- Printing Area
- 22*18",17*13",13*9"
- Machine Using Material
- Steel Plate
- Machine Surface Treatment
- Electrostatic Spraying
- Attachment Material
- Stainless Steel or Zinc Plating, Nickel Plating
- Transport Package
- Export Carton Package
- Specification
- 30*22*10in
- Trademark
- MK
- Origin
- China
- HS Code
- 8443192290
- Production Capacity
- 5000PCS/Year
Product Description
| Product Code | 006208 |
| Product Name | MK-T11FG Multi-Functional Overprinting Screen Printing Machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22*18in |
| 17*13in | |
| 13*9in | |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Packing quantity | 1 |
| Net weight | 34lb |
| Gross weight | 39lb |
| Packing size | 25*20*8in |
| Packing volume | 0.06m3 |
| Packing material | Export carton |
This machine is mainly used in printing some products need to overprint ,such as Tshirt,
hold pillow, Non-woven bags and so on . The product can be directly overprint by using
different sizes'pallet.Width of the screen frame chuck is 30cm, it is suitable for screen
frames within outer size 60cm.
There are three different sizes pallet to suit for products of different sizes.
three different sizes pallets (24*18in;17*13in;13*9 in, each size per one ).
The chuck of the screen frame is equipped with adjustable gravity balance.
specifications and configuration of the full set of tools .
Sample orders usually within 3 days shipped by Courier(DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and so on)
Small quantity order usually within 3-7 days shipped by air or by sea.
Large quantity orders usually within 7-15 days shipped by sea.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Screen Printing Machine Series
- One Color Screen Printing Machine
- Desktop Simple T-Shirt Silk Printer for 3 Size Clothes
Related Categories
Hot Searches
- Screen Printing Factories
- Silk Screen Printing Factories
- Printing Machine Factories
- Automatic Printing Machine Factories
- Screen Printing Machine Set
- Best Screen Printing Machine
- Screen Printing Machine Supplier
- Screen Printing Machine For Silk
- Screen Printing Printer Machine
- Screen Printing Machine Bulkbuy
More