Mk-T11A 1 Color 1 Station Tabletop Screen Printer T-Shirt Screen Printing
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 |
| Warranty: | 1 |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MK-T11A
- Type
- Vertical Screen Printing Machine
- Style
- Screen-process Printing Press
- Structure
- Flat-bed cylinder press
- Color & Page
- Single-Colour Printing Press
- Application
- Cloths Printing, Paper Printing
- Printing Area
- 18*22in
- Machine Using Material
- Steel Plate
- Machine Surface Treatment
- Electrostatic Spraying
- Attachment Material
- Stainless Steel or Zinc Plating, Nickel Plating
- Machine Size
- 35*18*8in
- Transport Package
- Export Fumigation
- Trademark
- macrokun
- Origin
- China
- HS Code
- 8443192290
- Production Capacity
- 50000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 50.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 10.000kg
Product Description

| Product Code | 006021 |
| Product Name | MK-T11A One Color Screen Printing Machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 18*22in |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Machine size | 35*18*8in |
| Net weight | 21lb |
| Gross weight | 22lb |
| Packing size | 23*19*5in |
| Packing volume | 0.04 m³ |
| Packing material | Export fumigation |
According to the height of the substrate ,chuck of the screen frame can adjust 5cm
from top to bottom;
According to the needs, pallet can adjust 12cm from front to back.
By adjusting the turn buckle to suit different weight screen frames. Fixing the screen
frame adopts aluminium alloy pressing plate ,and it can make the screen frame more stable.
the thickness is 1.8 cm (0.7 in); Using furniture surface melamine high density
board, the surface with small pits, and it is more suitable for printing
T-shirt when scraping the pallet glue




Samples orders usually within 3 days shipped by Courier (DHL, TNT, FEDEX, UPS,
EMS and soon) Small quantity orders usually within 3-7 days shipped by air or by sea.
Large quantity orders usually within 7-15 days shipped by sea.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Screen Printing Machine Series
- One Color Screen Printing Machine
- Mk-T11A 1 Color 1 Station Tabletop Screen Printer T-Shirt Screen Printing
Related Categories
Hot Searches
More