| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 |
| Warranty: | 1 |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Code | 006433 |
| Product Name | MK-F442B floor type four color four station double wheel screen printing machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22in(55cm)*18in(45cm) |
| Pallet Materials | HDF (High Density Fiberboard) |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Net weight | 174.2lb |
| Gross weight | 191.8lb |
| Packing size | 26*26*12in 24*15.7*11in 24.4*20.5*9.4in 24.4*6.7*20in |
| Packing volume | 0.33m³ |
| Packing material | Export carton |
T-shirt type pallet of the machine is 55 cm (22 in) long, 45 cm(18in) wide, the thickness is 1.8 cm (0.7 in); Using furniture surface melamine high density board, the surface with small pits, and it is more suitable for printing T-shirt when scraping the pallet glue.