Mk-F442A Floor Type 4V4 Double Wheel Screen Printing Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Vertical Screen Printing Machine |
| Style: | Screen-process Printing Press |
Diamond Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
Exhibition Experience
Years of Export Experience
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The export experience of the supplier is more than 10 years
Sign In to see all verified strength labels (16)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- MK-F442A
- Structure
- Screen Printing
- Color & Page
- Multi-Colour Printing Press
- Application
- Screen Printing
- Product Color
- Blue
- Machine Using Material
- Steel Plate
- Machine Surface Treatment
- Electrostatic Spraying
- Attachment Material
- Stainless Steel or Zinc Plating, Nickel Plating
- Printing Area
- 22*18in
- Transport Package
- Export Carton Package
- Trademark
- MK
- Origin
- China
- HS Code
- 8443192290
- Production Capacity
- 5000PCS/Year
Product Description
| Product Code | 006365 |
| Product Name | M442L floor type four color four station double wheel screen printing machine |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | blue |
| Printing Area | 22*18in |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Attachment material | Stainless steel or zinc plating, nickel plating |
| Packing quantity | 3 |
| Net weight | 160lb |
| Gross weight | 177lb |
| Packing size | 26*26*12in |
| 24.6*20.7*9.3in | |
| 35*12.4*4.7in | |
| Packing volume | 0.26m3 |
| Packing material | Export carton |
Both the chuck of the screen frame and the pallet can rotate at 360 degree;Users can Operate at any position or any pallet position;
Users can finish all the screen frame's overprinting positioning at any pallet station,
All the screen frames'position is correct to any one pallet , the other one pallet will be correct , then the user can start overprinting.There is no need to correct the position of every pallet.
Each screen frame's fixing device is equipped wth precise positioning wheel,when the positioning iron on the arm placed in positioning wheel closely, it can ensure the printing precision .

Each screen frame's fixing device is equipped wth big lock wheel, screen frame arm can easily fall into the metal positioning wheel when touch the two big lock wheels ,and it also can prevent the direct collision between the positioning iron and the metal positioning wheel .

Each screen frame's fixing device is equipped wth adjustable height chuck positioning knobs and adjustable height knobs when lift up the acreen frame ;

According to the weight of the screen frame, spring tension can be adjusted by the basket screws to achieve balance;
Screen frame chuck's width is (7.9in) 20 cm ; It is suitable for screen frame with outside size within (24 in) 60 cm and screen frame with thickness size is within 4 cm (1.6 in) ;

The screen frame chuck can be adjusted up to 5cm(2in) according to the height of the substrate. The pallet is directly fixed on the pallet arm by screws.
T-shirt type pallet of the machine is 55 cm (22 in) long, 45 cm(18in) wide, the thickness is 1.8 cm (0.7 in); Using furniture surface melamine high density board, the surface with small pits, and it is more suitable for printing T-shirt when scraping the pallet glue.
Sample orders usually within 3 days shipped by Courier(DHL, TNT, FEDEX, UPS, EMS and so on)
Small quantity order usually within 3-7 days shipped by air or by sea.
Large quantity orders usually within 7-15 days shipped by sea.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Screen Printing Machine Series
- 4 color 4 Station Screen Printing Machine
- Mk-F442A Floor Type 4V4 Double Wheel Screen Printing Machine
Related Categories
Hot Searches
- Screen Printing Factories
- Silk Screen Printing Factories
- Printing Machine Factories
- Silk Screen Printing Machine
- Screen Printing Machine For Silk
- Screen Printing Printer Machine
- Screen Printing Press Machine
- Automatic Silk Screen Printing Machine
- Paper Silk Screen Printing Machine
- Screen Printing Machine Bulkbuy
More