| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Cartridge Filter Housing |
| Usage: | Chemical Industry |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
PPH Plastic Multi High Flow Cartridge Filter Housing adopts the method of installing multiple high flow cartridges in the housing shell to meet the water treatment system's demand for larger flow. PPH multi high flow cartridge housing has the characteristics of acid resistance, alkali resistance, high temperature resistance and strong chemical resistance. PPH plastic multi high flow filter housing has the characteristics of longer service life, larger flow rate, good dirt holding capacity and high filtration efficiency. The multi high flow cartridge housing is suitable for strong corrosion filtration where stainless steel filter housing cannot be used. PPH multi high flow filter housing has a simple structure and is easy to install and maintain, which can help save a lot of space and equipment costs, so as to achieve cost-effective filtration.
| Housing Material | PPH(Polypropylene Homopolymer) |
| Housing Direction | Vertical |
| Filter Size | High Flow Cartridge 30" Length & 6" OD |
| Number of Cartridges | 2 - 6pcs |
| Housing Thickness | 22mm |
| Filtration Rating | 1μm - 100μm |
| Inlet/Outlet Type | Flange |
| Inlet/Outlet Size | DN100 |
| Sealing Type | Swing Bolt Cap With/Without Rocker Arm |
| Seal Material | Viton |
1. Thickness of PPH housing is up to 22mm, pressure resistance up to 10 bar
2. PPH Plastic multi high flow filter housing help to save a lot of space and equipment costs
3. According to the flow requirements, the multi high flow cartridge housing can be customized
4. PPH multi high flow cartridge housing is easy installation, low maintenance cost and labor saving
5. Longer service life, good sealing, larger flow, good dirt holding capacity and high filtration efficiency
6. Strong corrosion resistance, acid and alkali resistance, high temperature resistance and high strength
1. Power Plant
2. RO Prefiltration
3. Water Treatment
4. Electronics Industry
5. Medical and Chemical
6. Electroplating Industry
7. Sea Water Desalination
Operation Data for PPH Multi High Flow Cartridge Filter Housing
| Max. Temperature | 90°C |
| Max. Pressure | 145psi(10bar) |
| Liquid Flow Direction | Bottom in and bottom out |
| Flow Rate | 2pcs 30" High Flow Cartridge: 45m³/h |
| 3pcs 30" High Flow Cartridge: 70m³/h | |
| 4pcs 30" High Flow Cartridge: 90m³/h | |
| 5pcs 30" High Flow Cartridge: 110m³/h | |
| 6pcs 30" High Flow Cartridge: 135m³/h |

1. Before use, be sure to clean all sealing rings and sealing ring fixing grooves of the filter, and then place the sealing ring naturally in the sealing ring fixing groove.
1. Stop the pump operation, close the inlet and outlet valves, open the drain valve, and drain the liquid inside the filter.