| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | Screen-process Printing Press |
| Structure: | Screen Printing |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Code | 008441 |
| Product Name | MK404-ESU 4 color 4 station screen printer |
| HS code | 8443192290 |
| Product Color | Blue |
| Pallet Size | 45 x 61cm |
| Max frame size | 55*70cm |
| Machine using material | steel plate |
| Machine surface treatment | Electrostatic spraying |
| Pallet Materials : | HDF (High Density Fiberboard) |
| Net weight | 125KG |
| Gross weight | 128KG |
| Packing size | 86*57*67cm |
| Packing volume | 0.33m³ |
| Packing material | plywood box |
The machine adopts advanced electrostatic spraying process, various parts using stainless steel, aluminum alloy, nickel and zinc plating technology. They are corrosion resistance, no fading, easy to clean, maintain color and finish for a long time, and it can use for a long time with no rust.

